Ekologia i oszczędność

Jak zredukowaliśmy emisję CO2 i zadbaliśmy o planetę

Przyjmuje się, że budynek jest energooszczędny, gdy jego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosi mniej niż 70 kWh/m2. – Dom energooszczędny to budynek, w którym zastosowane rozwiązania i wysokiej jakości materiały umożliwiają ograniczenie do minimum strat energii. Stosuje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją, aby wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz.

Projekt oferowanych domów uwzględnia aktualne potrzeby dla budownictwa rodzinnego energooszczędnego, gdzie zapotrzebowanie na ciepło dla tych domów w skali roku wynosi ok. 52 kWh/m2, zarówno pod względem optymalnych powierzchni dla rodziny jak i rozwiązań umożliwiających obniżenie miesięcznych kosztów utrzymania domu.

Dbając o niskie koszty użytkowania domu zostały wdrożone rozwiązania proekologiczne, które są w standardzie. Należą do nich:

Pompa ciepła

Jest to nowoczesne urządzenie grzewcze, korzystające z odnawialnych źródeł energii. Działają jak zwykłe domowe chłodziarki. Zasada ich pracy polega na odbiorze ciepła z dolnego źródła o niskiej temperaturze i przekazaniu ciepła do źródła górnego o wysokiej temperaturze. Górnym źródłem jest instalacja c.o. i/lub c.w.u.

Centrala rekuperacyjna

Rekuperator jest urządzeniem stosowanym w systemach mechanicznej wentylacyjnych, który przy wymianie powietrza w budynku odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego (zanieczyszczonego). Dzięki temu urządzeniu można oddychać świeżym powietrzem bez niepotrzebnych strat energii wynikających z częstego otwierania okien.

Oczyszczacz powietrza

Urządzenie instalowane bezpośrednio za centralą, na magistrali nawiewnej, dzięki czemu uzyskujemy oczyszczenie powietrza w całym budynku. Automatyka urządzenia, np. badanie poziomu zanieczyszczenia powietrza jest w pełni kompatybilna ze sterownikiem CO całego systemu rekuperacji. Dzięki temu nie trzeba stosować dodatkowych sterowników przy zachowaniu pełnej kontroli nad dodatkowym wyposażeniem, a oczyszczanie następuje tylko przy złej jakości powietrza na zewnątrz.

Przepuszczalne nawierzchnie

Droga wewnętrzna osiedla wykonana będzie z płyt ażurowych, rozwiązanie to umożliwia naturalną cyrkulację wody i zapobiega powstawaniu problematycznych kałuż.

Fotowoltaika

Dodatkowo klient ma możliwość skorzystania z indywidualnie przygotowanej oferty na instalację fotowoltaiczną o mocy 9,72 kWp. Moc instalacji może być dostosowana do potrzeb klienta tak samo jak dodatkowe elementy takie jak moduły magazynu energii czy ładowarka do samochodu elektrycznego. Samo okablowanie będzie już wykonane w trakcie prac budowlanych i gotowe do podpięcia instalacji. Nachylenie dachu oraz jego południowa ekspozycja powoduje optymalne uzyski energii ze słońca.

Galeria

Deweloper:
WILLA Nowiccy
sp. jawna

ul. Piotra Borowego 45/5
30-215 Kraków
woj. małopolskie
NIP: 676 244 14 96

Autorzy projektu

arch. Piotr LANGER
arch. Paulina LANGER
Pracownia projektowa ArchiPLAN
www.pracownia-archiplan.pl, 2022